spektakl „Dżungla”

WROCŁAWSKI TEATR LALEK

Wrocławski Teatr Lalek, od 2012 r. kierowany przez polsko-czeski tandem Janusz Jasiński (dyrektor naczelny) – Jakub Krofta (dyrektor artystyczny), konsekwentnie trzyma się wyznaczonej sześć lat temu linii repertuarowej. W swoich przedsięwzięciach zwraca się przede wszystkim ku nowej polskiej dramaturgii; do pracy nad sztukami – najczęściej pisanymi na zamówienie – zaprasza artystów, którzy uznanie zdobyli dzięki spektaklom dla dorosłych, a twórczość przeznaczoną dla dzieci traktują jako wyzwanie i przygodę. Sztuka to wolność tworzenia, jak kto chce i czuje. To praca nad sobą i ze sobą. To znalezienie języka wyobraźni, aby komunikować się ze światem.

 Działamy w duchu otwartości na eksperymenty i wymianę doświadczeń, burzymy mury oddzielające teatry lalkowe od dramatycznych. Chcemy, żeby WTL był miejscem, w którym już kilkulatki mogą zetknąć się z bogactwem form teatralnych, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych – od klasycznych technik lalkowych po projekcje multimedialne, taniec współczesny czy teksty z nurtu postdramatycznego.

Realizujemy nie tylko misję artystyczną, ale także społeczną i edukacyjną. Stale dążymy do poszerzenia grona odbiorców, wzmacniamy działalność poza siedzibą, przeciwdziałamy wykluczeniom z kultury. Poza działalnością repertuarową prowadzimy intensywny program włączający. Jego częścią są spektakle i warsztaty nurtu inicjacyjnego (dla niemowląt i dzieci do trzeciego roku życia) oraz regularna praca z dziećmi i młodzieżą z ośrodków opiekuńczych, m.in. w ramach programu Lato w teatrze, warsztatów „Zrób sobie teatr” oraz projektu „ROBIMY. Młodzieżowa grupa teatralna”.