autorka identyfikacji graficznej LATAWCA I TRĄBKI

KASIA WALENTYNOWICZ

Ilustratorka, graficzka. Absolwentka Wydziału Grafiki na ASP i Projektowania Ubioru w MSKPU. Autorka ilustracji do kilku książek oraz wydawca autorskich gier planszowych (seria Zagrywki czy “Psiechadzka”). Autorka ilustracji do festiwalu filmowego Kino Dzieci. Na co dzień ilustruje i projektuje materiały dla instytucji kultury, m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie czy Cricoteki w Krakowie. Od 11 lat współpracuje ze studiem graficznym Homework. Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach graficznych. Najbardziej lubi rysować zwierzęta i rośliny, szczególnie te najdziwniejsze. Miłośniczka pierogów, potrafi zjeść 25 naraz.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
1. Czym jest dla Ciebie Sztuka?
To pojęcie jest tak szerokie, że trudno zawrzeć jego definicję w jednym zdaniu – od wieków trwają dyskusje na ten temat. Na pewno istotny jest zawsze kontekst – nawet przybijanie gwoździa może być sztuką, gdy wydarza się na przykład w galerii i towarzyszy temu przemyślany koncept, opowieść. Natomiast ja sama siebie nie uważam za artystkę, ale projektantkę, chociaż tworzę przecież SZTUKĘ użytkową.

2. Co Cię najbardziej inspiruje? Gdzie szukasz pomysłów?
Niewiele jest rzeczy, które mnie nie inspirują. Gdy “noszę” w głowie jakiś temat, np. tekst nowej książki do zilustrowania, to wszystko wokół mimowolnie zaczyna mi się z tym kojarzyć i pomysły nasuwają się w najmniej oczekiwanych momentach. 

3. Kto jest Twoją ulubioną artystką/ ulubionym artystą?
Od czasów fascynacji Spice Girls w podstawówce nie mam jednego ulubionego artysty/artystki. Doceniam różne elementy, umiejętności czy nawet pojedyncze dzieła wielu osób tworzących w różnorodnych dziedzinach sztuki.