projektantka instalacji artystycznej „ZWIERZOGRÓD”

IZA RUTKOWSKA

Projektantka, edukatorka i animatorka kultury, która wykorzystuje narzędzia artystyczne do integracji ludzi i wprowadzania zmian społecznych. Uważa, że wyrywanie ludzi z obiegu codzienności, przełamywanie stereotypów i trwała praca z jedną społecznością przynosi realne zmiany społeczne. Prowadzi badania w sposób performatywny. Projektuje interaktywne obiekty służące do katalizowania energii wybranej społeczności, a następnie pracuje z nimi na
rzecz trwałych przekształceń przestrzeni. Tworzy place zabaw razem z dziećmi, podwórka wraz z mieszkańcami. Zajmuje się edukacją w procesie – angażuje interdyscyplinarne grupy studentów w bieżące działania terenowe tak, żeby później realizowali niezależne projekty odnosząc się do doświadczeń nabytych w praktycznym działaniu.
Założycielka Fundacji Form i Kształtów oraz Szkoły Nauk Praktycznych. Niebawem efekty jej wielomiesięcznych działań zostaną zaprezentowane w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz jednej z najciekawszych instytucji sztuki w Hiszpanii Intermediae Matadero w Madrycie. Jako pierwsza Polka zaczęła współpracę z legendarną czeską firmą FATRA, w której zabawki tworzyła światowej sławy projektantka Libuse Niklova.


Pochodzi z Kałdusa – 200 osobowej wioski w województwie kujawsko-pomorskim. Studiowała dziennikarstwo, komunikację społeczną, kulturoznawstwo krajów Ameryki Łacińskiej oraz projektowanie ubioru. Od 2015 roku prowadzi projekt „Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców” we Wrocławiu, w ramach którego wyreżyserowała swój pierwszy film, o tym samym tytule, oparty na działaniach ze społecznością. Współpracuje z samorządami miast oraz instytucjami sztuki w Polsce i za granicą. Prowadzi działania edukacyjne dla licznych organizacji pozarządowych oraz domów kultury. Efekty jej prac prezentowane były m.in . w MAMBO Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bolonii, Parku Burle Marxa w Sao Paulo, Parku Stromovka w Pradze, Galerii Narodowej w Dżakarcie, Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Emigracji w Gdyni, Centrum Nauki Kopernik. Współpracowała również m.in. z Ministerstwem Ochrony Środowiska, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Prace Izy możecie znaleźć na stronach: http://izarutkowska.com/, https://formyiksztalty.pl/

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

1. Czym jest dla Ciebie sztuka?

Sztuka jest dla mnie dążeniem do ideałów, w które się wierzy, ciągłą ciężką pracą nad sobą i zarażaniem do tego innych, dzieleniem się wyobraźnią z innymi ludźmi, przez co te z pozoru nieosiągalne cele nagle stają się możliwe do realizacji i pchają świat do przodu albo pozwalają przyjrzeć mu się z zupełnie innej perspektywy.

 2. Co najlepiej lubisz w swojej pracy?

Ciagłą konieczność wychodzenia naprzeciw nowym wyzwaniom, uwalnianie niekontrolowalnej radości w ludziach i dodawanie im odwagi w realizacji swoich marzeń.

3. Jaka artystka/ jaki artysta najbardziej Cię inspiruje?

Jest ich wiele/wielu, chociaż dużo bardziej inspirują mnie ludzie szlachetni i niepozorni, którzy potrafią dostrzec cuda w najbardziej błahych sprawach. Na pewno całe życie bardzo inspirował mnie mój ojciec, który był rolnikiem i jak zabierał mnie na spacer po polach mówił „patrz, jaki ja obraz zbożem na polu wymalowałem, ile tu pięknych kolorów”.